Ustawa która wprowadza ten program została podpisana przez Prezydenta 19 sierpnia 2019 roku. Obliguje podmioty publiczne do likwidacji barier technicznych, cyfrowych i komunikacyjno-informacyjnych ze wskazaniem na osoby niepełnosprawne oraz starsze. Z racji, że w naszym portalu opisujemy rozwiązania, które pomagają pokonywać schody ludziom siedzącym w wózkach inwalidzkich, dlatego też pod tym kątem chcemy napisać kilka słów o urządzeniu, które idealnie wpasuje się w założenia programu „Dostępność Plus”
Do czego zobowiązuje nasze urzędy, szkoły, czy przychodnie zdrowia program „Dostępność Plus”. Najkrócej pisząc do niwelowania barier technicznych, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym lub starszym z dysfunkcją ruchu dostanie się do budynku lub wejście na piętro w celu załatwienia np. sprawy urzędowej. Będzie to wiązać z koniecznością zakupu i montażu urządzenia ułatwiającego pokonanie na nim lub dzięki niemu piętra lub pięter które do tej pory były niedostępne dla tych osób.
Niestety sprzęt taki rzadko kiedy jest tani, dlatego wymienione tutaj placówki będą wspierane przez Fundusz Dostępności. To z jego budżetu zostaną sfinansowane zakupy wind, pochylni i schodołazów. Pamiętać należy, że dopłaty te trzeba zwrócić ponieważ udzielane będą w formie kredytów lub też pożyczek bankowych. Przewidziane są co prawda częściowe umorzenia owych dopłat, jak dużo? Na tę chwilę nie wiadomo. Dlatego przy skromnych budżetach gminnych pieniądze lepiej wydawać ostrożnie.
Jakie zatem wybrać urządzenie, aby spełniało wymogi programu „Dostępność Plus”, a jednocześnie było stosunkowo niedrogie i bezpieczne? W tym przypadku może być to schodołaz gąsienicowy. Jest mały, bezpieczny oraz certyfikowany! Zaleta dodatkową jest jego mobilność. Wiąże się to z tym, że może być użyty w kilku lokalizacjach. Obsługa nie wymaga żadnych nadludzkich umiejętności, a szkolenie z kierowania tym urządzeniem zajmuje zaledwie kilka minut. Stacjonarnie należy tylko umieścić dzwonki do wezwania obsługi, ale i tak będzie trzeba to zrobić, bo do tego między innymi obliguje urzędy, szkoły, szpitale program „Dostępność Plus”.
Schodołazy gąsienicowy w programie „Dostępność Plus” może zrobić przysłowiową ”dużą karierę”. Ponieważ jest jednym z najtańszych rozwiązań likwidujących bariery architektoniczne. Platformy lub windy pionowe są z reguły strasznie drogie, koszt takiego urządzenia może wynieść nawet 100 – 150 tysięcy złotych zazwyczaj wtedy, kiedy to tor jezdny sięga wielu pięter. To dużo! Zważywszy na to, że schodołaz to wydatek kilkunastu tysięcy. Za nowego zapłacimy 14 000 – 17 000 zł. Pochylnie lub rampy najazdowe, również bywają drogie. Dodatkowo należy pamiętać o ich odpowiednim nachyleniu, bo w innym przypadku nie będą spełniać stawianych przed nimi celów.
Schodołaz gąsienicowy jeżeli tylko zostanie pozytywnie zaopiniowany może stać się wielce przydatnym urządzeniem w placówkach użyteczności publicznej. To właśnie nim w sposób prosty i tani można dostosować praktycznie każdy budynek do potrzeb i zaleceń programu „Dostępność Plus”. Jeżeli chcesz poznać lepiej ten sprzęt, to zadzwoń do mnie. Grzegorz Krzemiński tel.: 606 248 022.