FAQ – schodołaz

W przypadku każdego produktu również schodołazu mnożą się pytania, które przychodzą na myśl osobom skłaniającym się do kupna takiego sprzętu. Wychodząc naprzeciw takiej potrzebie nasz portal opracował na bazie naszego doświadczenia listę kilkudzisięciu pytań i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie schodołazów. Dzięki tej lekturze staniecie się Państwo posiadaczami wiedzy która z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego sprzętu lub najzwyczajniej przybliży temat niesamowitych urządzeń jakimi są ciągle mało znane schodołazy. Zapraszam do czytania.

FAQ – SCHODOŁAZ

  1. Czy schodołazy trzeba mocować do schodów? Nie trzeba, schodołazy to urządzenia mobilne.
  2. Ile waży schdołaz? – Schodołazy ważą różnie, od 25 do 60 kg w zależności od typu i wyposażenia.
  3. Czy są schodołazy autonomiczne – samoobsługowe? Są, jednak ich cena jest bardzo wysoka, kosztują nawet 30 tysięcy euro
  4. Jaki schodołaz jest najlepszy? – Taki, który pomoże rozwiązać problemu barier architektonicznych. Jednak aby wybrać taki sprzęt należy przeprowadzić wywiad z osobą potrzebującą.
  5. Czy jest schodołaz uniwersalny? Na to pytanie można odpowiedzieć i tak i nie- to zależy co rozumiemy pod pojęciem „uniwersalny” Jeżeli spojrzymy na to pod kątem np. możliwości przewożenia różnego rodzaju wózków inwalidzkich, to tak taki schodołaz istnieje, natomiast jeżeli kryterium będą schody, to już odpowiedź musi zabrzmieć „nie”, ponieważ schodołazy na niektóre typy schodów muszą być już specjalistyczne.
  6. Czy schodołazy należy serwisować? W zasadzie nie, ale warto o tym pomyśleć po kilku latach użytkowania, w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo.
  7. Jaka jest różnica między schodołazem gąsienicowym, a kroczącym? Różnica podstawowa to system jezdny. Jak sama nazwa na to wskazuje, pierwszy z nich opiera się na układzie gąsienic, a dokładnie ich parze, które wjeżdżają lub zjeżdżają po krawędzi schodów, a drugi na zasadzie kroczących kółek, które pokonują stopnie wchodząc schodek po schodku.
  8. Czy schodołazy podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego? Nie, nie podlegają.
  9. Dlaczego schodołazy są tak drogie? Cały dostępny sprzęt w Polsce jest produkowany w zachodniej europie, gdzie zarobki są większe niż w Polsce i stąd tak wysokie ceny, bo są one dopasowane do uposażeń Europejczyków ze starej europy. Aby złagodzić tę niedogodność warto starać się o dofinansowanie z PFRON.
  10. Czy jest na schodołaz dofinansowanie? Tak, można otrzymać dopłatę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
  11. Czy dofinansowanie otrzymam na sprzęt używany? Tak, ale trzeba po zakupie okazać się pisemną gwarancją i fakturą.
  12. Lepiej wypożyczyć, czy może kupić schodołaz? Jeżeli potrzebujemy urządzenia na krótko, to oczywiście wypożyczenie jest lepszym rozwiązaniem, przy długim okresie używania zdecydowanie lepiej pomyśleć o zakupie.
  13. Czy obsługa schodołaza jest trudna? Nie, nie jest trudna, trzeba jednak się niej nauczyć.
  14. W jaki sposób zasilany jest schodołaz? Pracę schodołaza zasila wewnętrzny akumulator, który ładowany jest podobnie jak telefon komórkowy.
  15. Jak długo może pracować schodołaz na jednym naładowaniu? Zakłada się, że na pełnych bateriach schodołaz powinien pokonać od 200 do 300 stopni.
  16. Jak często wymienia się akumulatory w schodołazach? Średnio wystarczają na około 3-4 lata w przypadku schodołazów kroczących i około 6 lat przy schodołazach gąsienicowych.
  17. Czy można schodołazy przewozić samochodem? Tak, jak najbardziej można. Warto też o tym wiedzieć, że schodołaz można rozłożyć na dwie części. W ten sposób transport będzie łatwiejszy.
  18. Czy schodołazy często się psują? Jeżeli wybierzemy sprawdzoną markę i producenta z bogatym doświadczeniem w ich produkcji, to możemy być pewni, że podczas eksploatacji nie będzie nam sprawiał przykrych niespodzianek.
  19. Jaki schodołaz wybrać, kroczący czy gąsienicowy? Na to pytanie moża odpowiedzieć tylko po przeprowadzonym wywiadzie. Taki wywiad polega na zadaniu kilku pytań potencjalnemu nabywcy. Dzięki takiej metodzie zawsze doradzimy odpowiednie urządzenie.
  20. Czy są polskie schodołazy? W tym momencie nie ma. Jednak są prowadzone prace nad takim urządzeniem na razie jest ono w fazie testów.
  21. Jaki udźwig mają schodołazy? Najczęściej standardowo jest to około 130 kg, ale można kupić również schodołaz o podwyższonej nośności do 160 kg.