Dofinansowanie

Dofinansowanie z PFRON

Każdy niepełnosprawny a jest to dość duża grupa społeczna w naszym kraju może starać się o dopłatę z funduszu PFRON na różnorakie cele. Oczywiście jak w przypadku każdego tego typu dofinansowaniu należy spełnić określone kryteria. Nie jest to zbyt trudne, jednak aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnej pracy warto na samym początku dopytać o konkrety. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej podpowiedzą nam jakie należy przygotować dokumenty? Czasami nie jest to łatwe jednak z pewnością nasz trud nam się opłaci, gdy przyjdzie moment zapłaty za urządzenie, bo z kilkunastu tysięcy jaką ma wartość np. schodołaz może się okazać, że zapłacimy jedynie kilkaset złotych, resztę natomiast ureguluje fundusz.
W tym krótkim poradniku opiszemy etapy jakie następują po sobie przy ubieganiu się o dofinansowanie z PFRON.

Przystępując do programu likwidacji barier architektonicznych powinniśmy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Jeżeli nie mamy takiego dokumentu należy się o niego postarać. Orzeczenia przyznaje specjalna komisja w której składzie zasiadają lekarze, psychologowie i doradcy zawodowi. Każdy kto chce otrzymać takowe zaświadczenie powinien przed stawieniem się na komisji zgromadzić obszerną dokumentację medyczną zawierającą aktualne badania, orzeczenia, dzienniki szpitalne oraz zaświadczenie o stanie zdrowia.
Po skompletowaniu wszystkich tych materiałów odczekujemy miesiąc i po tym czasie możemy liczyć na to, że zostaniemy wezwani przed szanowne gremium w sprawie orzeczenia.

Posiadając już, orzeczenie niepełnosprawności, zaświadczenie o zarobkach oraz ofertę od sprzedającego, należy jeszcze wypełnić wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Dołączamy do niego wszystkie „papiery” i po raz kolejny czekamy. MOPS czy też PCPR jest w tym wypadku pośrednikiem miedzy nami, a PFRON (Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) po trzydziestu dniach powinien nas powiadomić o decyzji w sprawie dopłaty. Ważne jest aby wniosek wraz z załączonymi dokumentami składać w mieście właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Nie zaszkodzi również robić to wszystko odpowiednio wcześnie, aby znaleźć się na początku listy ubiegających się o dofinansowanie z PFRON. Dobrze jest po prostu zadzwonić lub udać się osobiście do MOPSu, MOPRu lub PCPRu i zapytać wprost od kiedy można się ubiegać o pieniądze na likwidację barier architektonicznych lub technicznych.

Z pomocy finansowej na wyżej opisane cele może skorzystać każda osoba dorosła lub dziecko posiadająca orzeczenie niepełnosprawności. Otrzymane środki możemy przeznaczyć na indywidualne potrzeby ze wskazaniem wcześniej opisanych barier architektonicznych, a dokładnie na ich likwidację. Wysokość dopłaty może wynieść nawet 95 procent wartości zakupowanych urządzeń. Łatwo policzyć ile dzięki temu zyskamy oszczędzając swój domowy budżet. Przykładowo, jeżeli schodołaz kosztuje 15 000 złotych, a my uzyskamy maksymalne dofinansowanie czyli 95%, to zapłacimy za niego jedynie 750 zł, resztę pokryje PFRON. Warto zatem trochę włożyć pracy, bo korzyści są kolosalne.

Na co możemy przeznaczyć uzyskaną dotację. Nie istnieją tutaj żadne definicje co do określenia urządzeń do likwidacji barier architektonicznych, co prawda rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 25 czerwca 2002 jest obowiązujące, ale również ono nic w tym temacie nie precyzuje opisuję jedynie czym są owe bariery. Są to oczywiście wszelakie utrudnienia w budynku mieszkalnym jak również w jego okolicy, które utrudniają osobom niepełnosprawnym swobodę ruchu.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie żeby spełniło nasze oczekiwania? Jest to banalnie proste! Wystarczy zadzwonić do nas. Po przeprowadzonej sądzie nasz konsultant jest w stanie dobrać właściwy sprzęt. Czasami przy takim wyborze potrzeba nam kilku zdjęć, jednak przy dzisiejszej technice wydaje się to banalną czynnością. Zdjęcia wystarczy wysłać z telefonu lub z komputera. Warto skorzystać z polecenia specjalisty, jest to wygodne, a przede wszystkim praktyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli pewność, że schodołaz, winda, platforma lub podnośnik będzie tym sprzętem który jest nam lub naszemu bliskiemu potrzebny.

Potrzebujesz więcej informacji na temat DOFINASOWANIA PEFRON zadzwoń do nas jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu 606 248 022. Zapraszamy.